Loading color scheme

Masaż na rwę kulszową

masaż rwy kulszowejPacjenci częsty pytają czy masaż na rwę kulszową pomaga, a jeśli tak, to które techniki są najlepsze. Masaż przy rwie kulszowej nie działa na przyczynę bólu, ale może złagodzić objawy, zapobiec komplikacjom oraz pomóc w rehabilitacji.

 

 

Czy masaż pomaga na rwę kulszową ?

Rwa kulszowa to mrowienie, drętwienie oraz ból promieniujący do pośladka, uda, aż do łydki i stopy. Jest to ból nerwu kulszowego, tworzonego przez splatające ze sobą nerwy rdzeniowe, czyli tzw. korzonki.

Najczęstszą przyczyna zapalenia nerwu kulszowego jest ucisk tworzących go nerwów w kręgosłupie lędźwiowym. Ucisk dysku na nerw powoduje jego zapalenie oraz obrzęk. Należy pamiętać, ze objawem rwy kulszowej jest ból w pośladku i nodze, a przyczyna bólu znajduje się w kręgosłupie lędźwiowym. Ból jest jak świecąca kontrolka w samochodzie sygnalizująca, że coś jest nie tak z silnikiem. Musimy przede wszystkim naprawić silnik, a wtedy kontrolka powinna sama zgasnąć. Podobnie jest z leczeniem rwy kulszowej, musimy przede wszystkim wygasić szalejące zapalenie kręgosłupa.

W rwie kulszowej mięśnie spinają się, co powoduje ból, a z biegiem czasu sztywność stawów i przykurcze. Długotrwały skurcz mięśni prowadzi do postania bolesnych zgrubień w mięśniach, czyli punktów spustowych. Masaż rozluźnia mięśnie, przez co zmniejsza ból, zapobiega powstaniu przykurczów i punktów spustowych. W ostrej rwie kulszowej trzeba najpierw wygasić zapalenie w kręgosłupie, dopiero wtedy masaż może przynieść trwałe efekty. Jeżeli będzie się masować przy silnym zapaleniu efekty masażu będą krótkie, jeśli w ogóle da się przeprowadzić terapię, gdyż masowanie zwijającego się z bólu pacjenta jest bardzo niekomfortowe zarówno dla masowanego jak i masażysty. Dopiero kiedy zapalenie jest wygaszone masaż może przynieść trwałe efekty. Za to w przewlekłej rwie kulszowej masaż jest jak najbardziej polecany. Dobry masażysta potrafi rozbić punkty spustowe, rozluźnić mięśnie oraz rozciągnąć stawy. Masaż zwiększa ukrwienie mięśni, przez co przyśpiesza ich regenerację. Ludzie cierpiący przez długi czas często wątpią, czy rwę kulszową można wyleczyć. Obcowanie z drugim, życzliwym człowiekiem podczas masażu napełnia optymizmem oraz potrafi przywrócić wiarę w to, że chorobę można pokonać. To psychologiczne działanie trudno zmierzyć i zbadać, ale wierzę, że pomaga wielu chorym.

Rwa kulszowa gruszkowata, a masaż

Zespół mięśnia gruszkowatego może powodować ucisk nerwu kulszowego w pośladku i ból promieniujący do nogi. Głęboki masaż mięśnia gruszkowatego i ćwiczenia rozciągające mogą czasem pomóc w leczeniu rwy gruszkowatej. Leczenie w ten sposób sprawdza się najczęściej o osób drobnych i szczupłych, gdyż mięsień gruszkowaty jest położony bardzo głęboko w pośladku.

Rwa kulszowa w ciąży masaż

Częstym problemem jest rwa kulszowa w ciązy. Z uwagi na dobro dziecka, w ciąży unika się w niej stosowania wielu skutecznych zabiegów i silnych leków przeciwbólowych. Leczeniem jest wtedy rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego i odpowiedni masaż. Leczenie musi być przeprowadzane przez doświadczonego masażystę, który wie jak masować nerw kulszowy i mięśnie w sposób bezpieczny i skuteczny.